24 – 26 Mayıs Uçaklı Butik Mardin – Midyat – Diyarbakır Turu

Süre

3 Gün

Kişi Sayısı

18

Ulaşım

Uçak

24 – 26 Mayıs Uçaklı Butik Mardin – Midyat – Diyarbakır Turu

ISPARTA / ANTALYA HAVALİMANI / ISPARTA TRANSFERLERİ – ANTALYA / DİYARBAKIR / ANTALYA UÇAK BİLETİ – 2 SABAH KAHVALTISI –  2 GECE OTEL KONAKLAMASI -PROFESYONEL REHBERLİK HİZMETİ – SEYAHAT SİGORTASI – ARAÇ İÇİ İKRAMLAR – ACENTE REFAKATI

Kişi başı: 12.500 TL
Tek Kişi Konaklama: 14.500

2 – 11 yaş: 11.500 TL

 

Bilgi & Rezervasyon
0246 218 10 11 – 0 532 301 75 26

 

Turlarımızla ilgili sormak istediklerinizi yorum bölümüne yazarak sorabilirsiniz. Sizlere cevap vermek için elimizden gelen gayreti göstereceğimizden emin olabilirsiniz. Saporta Tour olarak sizlere sürekli yeni turlar sunmaya devam ediyoruz, diğer turlarımızı da turlar bölümümüzden görebilirsiniz. Ayrıca bizleri Instagram ve Facebook ‘tan da takip edip, turlarımızdan güncel görüntülere ulaşabilirsiniz. Diğer turlarımızı görmek için tıklayınız.

Fiyata Dahil Olan / Olmayanlar

 • Isparta - Antalya Havalimanı - Antalya Transferleri
 • Antalya - Diyarbakır - Antalya Uçak Biletleri
 • 2 Sabah Kahvaltısı
 • 2 Gece Konaklama
 • Profesyonel Rehberlik Hizmeti
 • Türsab Güvencesi
 • Seyahat Sigortası
 • Kişisel Harcamalar
 • Müze Ören Yeri Giriş Ücretleri
 • Öğle Yemekleri
 • Akşam Yemekleri
 • Yolda Molalarda ve Otellerde Alınan Ekstra Yiyecek , İçecek Harcamalar
 • Reyhani Gecesi

Tur Programı

1. Gün Isparta – Antalya – Diyarbakır – Batman – Midyat – Mardin

Siz değerli misafirlerimiz ile belirlenen noktadan karşılayıp, Isparta – Antalya havalimanı transferi için yolculuğumuza başlıyoruz. SUNEXPRESS Hava Yolları Check-in işlemlerimizi tamamlayarak 09:15 uçuşu ile hareket ediyor  ve saat 11:05’de DİYARBAKIR Havalimanına iniyoruz. Bizi bekleyen aracımıza eşyalarımızı yerleştirdikten sonra pek çok Şair ve Edebeyatçı yetiştirmiş Güney Doğu Anadolu bölgesinin büyük şehirlerinden Diyarbakır’da, Anadolu’nun en eski camisi ve islam aleminde 5.inci harem-i şerifi olarak bilinen Ulu Cami, hemen yanında bulunan 35 yaş şiiri ile tanınan Türk şiirinin önemli şairlerinden  Cahit Sıtkı Tarancı’nın Kültür Evi’ni(restorasyonda dışarıdan anlatım)  Dört Ayaklı Minare (Şeyh Mutahhar Camii) Sülüklü Hanı, Deliller Hanı’nı,  UNESCO 39’uncu

 

Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda ‘Dünya Kültür Mirası’ olarak tescillenen Diyarbakır Surları ile Hevsel Bahçeleri’ ni görerek, On Gözlü Köprü’yü fotoğraflıyoruz. Ardından öğle yemeği için serbest zaman veriyoruz. Buradaki gezimizin tamamlayıp, Batman üzerinden Ilısu Barajı ile sular altında kalan Hasankeyf’e doğru yola çıkıyoruz. Şehrin önemi hakkında rehberimizden bilgilerimizi alıp,  Hasankeyf gezimizi tamamlayıp Midyat ilçesinin 23 km güneydoğusunda kurulu Süryani Kadim Ortodoks’larının ünlü ve büyük yapıtlarından biri olan Mor Gabriel Manastırı’nı (Deyrulumur) ziyaret ederek turumuza devam ediyoruz.. Manastırda Yemekhane, Mezarlık ve Meryemana Kilisesi’ ni görüyor ve  harika fotoğraflarla bu anları ölümsüzleştiriyoruz. Ardından Midyat’a geçiyoruz. Midyat; mimari alanda bölgenin lideri konumunda. Tarihi yapısını o kadar güzel korumuş ki, insan burada kendini adeta bir orta çağkentinde, film setinden bir sahnede hissedebiliyor. Zengin bir mimari doku içinde bulunan yörenin taş ustalarının incelikli becerileri Midyat`a bir Açıkhava müzesi görünümü kazandırmakta. Ayrıca Süryani ustalarının yüzyılların birikimiyle ince ince işlediği Telkari sanatının en iyi örneklerini burada bulabilirsiniz. Midyat’ın tarihi sokaklarında gezintimizi gerçekleştierek alışveriş için zaman ayırıyoruz. Ardından ‘’Sıla’’,‘’AdınıKalbimeYazdım’’ ve ‘’Hercai’’ çekildiği ve daha birçok diziye ev sahipliği yapan Midyat Konuk Evi‘ni geziyoruz.  Doya doya Midyat turumuzu’da gerçekleştirip, akşam yemeği (ekstra) için Güneydoğu Anadolu’ da çok farklı bir doğal güzelliğe ve yeşiline sahip Beyaz Su mesire yerine doğru yola çıkıyoruz. Yemyeşil ağaçlarla kaplı ve gürül gürül suların aktığı bu cennet ortamda akşam yemeğimizi yiyip günün yorgunluğunu atarak konaklama için Mardin’deki otelimize geçiyoruz.

2. Gün Deyr-ul Zafaran Manastırı – Kasimiye Medresesi– Eski Mardin

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından,  Süryanilerin bölgedeki dinsel ve kültürel var oluşlarının tarihsel bir simgesi olan Deyr-ul Zafaran Manastırı’nı gezmeye gidiyoruz. Burada Kilise, Tıp Okulu, Vaftizhane, Sin Tapınağı ve Mezar bölümlerini görerek fotoğraf çekimlerimizi gerçekleştiriyoruz. Daha sonra dinlerin ve dillerin buluştuğu, Süryani’sinden, Arabına birçok farklı kültür ve İnanç birleşimi olan Mardin’de, döneminin en önemli eğitim yuvalarından olan Kasımiye Medresesi’ni gezmeye gidiyoruz.  Medresede çeşmenin başında Selçuklu mimarisi ve medrese hakkında rehberimizden bilgiler alarak taş işçiliği ve kentsel dokusu keşfetmeye başlıyoruz. Ardından şehir merkezine geçiyor ve Kırklar Kilisesi, Mardin Müzesi (Misafirlerimiz kendileri gezebilir), Ulucami, Tarihi Mardin Evleri, Mardin Ptt Evi, Kayseriyye Bedesteni gibi Mardin kültürü ve mimarisi ile bütünleşmiş yapıları görerek, Mardin’in dar sokaklarını ve taş mimarisini keşfediyoruz. Kulaklarınızı çocuk seslerine ve ara ara duyacağınız nal seslerine verin ve dar sokaklarda yürürken mutlaka elleriniz yüzlerce yıllık serin duvarlara dokunsun, işte o zaman Mardin’le biraz daha bütünleşmiş olacaksınız. Mardin çarşısında alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Çarşıda yöreye özgü eski baskı kalıplarıyla basılmış yazmalar, bakır çerezlikler ve şamdanlar, kilim ve el yapımı keçe, tesbihler, puşi, şarap, ahşap işçiliği ürünleri,  badem şekeri, leblebi, mırra cezvesi ve kulpsuz özel fincanlar (Gümgüm) gibi hediyelik eşya alışverişlerimizi yapıyoruz. Ardından akşam yemekli  Mardin Reyhani Gecesine katılarak (Ekstra) , konaklamak için otelimize hareket ediyoruz.

3. Gün Dara Antik Kenti – Mor Yakup Kilisesi – Kafro ( Pizza Köyü) – Diyarbakır – Antalya – Isparta

Sabah kahvaltının ardından,  yönümüzü Mezopotamya’nın Efes’i olarak adlandırılan ve 5000 yıllık bir geçmişe sahip Dara Antik Kentine (Köyüne) çeviriyoruz. Güneydoğu Anadolu bölgesinde günümüze ulaşabilmiş nadir örneklerden olan ve adını Pers Kralı Darius’tan alan bu ilginç ören yerinde, bölge medeniyetlerinin izlerini sürüyoruz. Açık hava müzesi görünümündeki kent sizleri kendine hayran bırakıcak… Nekropol, sarnıç ve su kanallarını görüp Dara’ya özel ayranımızı içtikten sonra, 8’inci yüzyıla kadar Metropolitlik merkezi, 1364-1839 yılları arasında da Turabdin bölgesi için Patriklik makamı olmuş Mor Yakup Kilisesi’nı ziyaret ediyoruz. M.S. 328 yılında tapınak kalıntıları üzerine, Mor Yakup’un ölümünden sonra ise adına ithafen inşa edilen, 19. yüzyıla kadar rahiplerin yaşadığı, çarpıcı bir taş işçiliğine sahip kilise gezimizi gerçekleştiriyoruz. Görsel bir şölen yaşadıktan sonra lezzet şöleni için ‘Türkiye’nin pizza köyü‘ olarak geçen Midyat Kafro köyüne geliyoruz. Kafro, Mardin’in Midyat ilçesinin merkezine yaklaşık 15 km uzaklıkta bir Süryani köyüdür. Bu köy diğer köylerden farklı. Köy 10- 15 arası taş villadan ibaret. Bu köyde pizzalar odun ateşinde pişiyor, bölgede yetiştirilen sebze ve etlerden hazırlanıyor ve konsept pizza şeklinde sunuluyor. Ünlü pizzaları deneyimlememiz sonrasında Diyarbakır Havalimanına transfer oluyor , Sunexpress Hava Yolları 20:20 uçuşu ile Antalya’ya dönüş yapıp , bizi bekleyen aracımız ile buluşuyoruz. Isparta’ya varışımız sonrası siz değerli misafirlerimiz ile bir başka Saporta Tour etkinliğinde buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

Fiyat
12.500 16.000
Rezervasyon Formu
1
12.500
11.500
2.000 /Kişi Başı
0 /Kişi Başı
TOPLAM:
1
12.500
11.500
2.000 /Kişi Başı
0 /Kişi Başı